Концерт на Duo Art –Vanguard

Петок, 30 декември
Музеј на македонската борба, 20 часотКОНЦЕРТ НА

DUO ART - VANGUARDAgnes Kállay - виолончело
Калина Мрмевска - пијано

 

За програмата

На концертот ќе бидат изведени дела од З. Кодали, А. Парт, Р. Шуман, Т. Зографски, Е. Григ.

За солистите

Агнес Калај дипломирала на Академијата за музика Франц Лист, Будимпешта во 2006 година. Следната година ја добила стипендијата DAAD и се преселила во Келн (Германија) да учи под менторство на Марија Клигел на Факултетот за Музика. Во 2008 година ги продолжила студиите со Ник Цаварас и Шангајскиот квартет на Државниот универзитет Монтклер (САД). Во 2013 година ги завршила докторските студии кај Колин Кар на Универзитетот Стони Брук (САД).
Во 2004 година победила на меѓународниот натпревар за виолончело Alpe Adria во Гориција, Италија. Истата година тие биле избрани меѓу најдобрите десет дуа со пијанистката Каталин Силаг на меѓународниот натпревар за камерна музика Марија Каналс во Барселона, Шпанија. Во 2007 година нивното дуо било прво пласирано на натпреварот за камерна музика на Бетовен во Лондон, Велика Британија.
Во 2010 година, Агнес била избрана меѓу најдобрите 13 виолончелистки на петтиот меѓународен натпревар за гудачи Униса во Јужна Африка.
Во 2010, 2011 и 2012 година таа три пати ја освоила наградата за камерна музика Акерман на Универзитетот Стони Брук.
Учествувала на мастер класите на Ралф Киршбаум, Цујоши Цуцуми, Филип Мулер, Гвидо Шифен, Алберто Португеис, Мартин Ловет, Дери Ѓерги, Гуљас Марта, Ида Кавафијан, Леон Флејшер, Питер Виспелвеј, Џоел Кросник.
Во 2010 година таа била поканета на летниот музички фестивал Танглвуд, каде што имаше шанса да работи со Стивен Ансел, Норман Фишер, Рафаел Фрубек де Бургос, Мајкл Тилсон Томас, Херберт Бломштет, Стефан Асбери, Роберт Спано и Џон Вилијамс.
Во 2011 година таа се квалификувала во последната етапа со нејзиното трио за флејта на натпреварот за камерна музика Колман, во Лос Анџелес.
Во 2013 година со нејзиното трио за пијано, Trio Artica, таа добило специјално признание на натпреварот за камерна музика „Plowman“ во Колумбија, Мизури.
Како барокна виолончелистка, настапува со ансамблите за рана музика Камерата Унгарија, квартет Мандел, Ексканто и Маркиз.
Агнес моментално предава на конзерваториумот „Бела Барток“ и на Универзитетот за музика во Сегед, а таа е надворешен наставник на Музичката академија Лист Ференц. Годишно одржува мастер-класови на Неделата на ренесансата и барокот во Ѓер, Унгарија и во кампот за камерна музика Доломити во Сан Грегорио, Италија.

Оценета од критичарите како „пијанист со завидна моќ“, „уметник со јасна и живописна визија“, Калина Мрмевска дебитирала на 9-годишна возраст, освојувајќи ги првите награди на државните натпревари. На 12 години таа го имала своето оркестарско деби со Македонската филхармонија. На 18 години ја претставувала Македонија на Евровизија за млади музичари. Таа ја освоила првата награда на Меѓународниот натпревар по пијано за млади таленти „Rovere d'Oro“ и втората награда на натпреварот „Schumann-Young Chang“.
Калина Мрмевска настапувала како и солист на и со оркестри низ Европа и САД на места како што се Музикхале Хамбург, Варшавската филхармонија, палатата Дунав, Будимпешта, Културниот центар во Чикаго.
Како хуманитарец, Калина Мрмевска била активна во невладина организација која спасувала деца за време на балканските војни. Добитник е на „13 Ноемвриска награда на Град Скопје“ за исклучителни достигнувања. Во 2006 година Калина Мрмевска се појави во филмот „Сенки“ во режија на кандидатот за Оскар Милчо Манчевски. Посветена на промоција на македонската музика, К. Мрмевска има одржано светски премиери на македонски композитори. Нејзиното следно ЦД ќе содржи дополнителни примери од овој жанр. Во родната Македонија, таа често се појавува на националните медиуми, а во Чикаго директно ја пренесуваше WFMT на престижниот серијал концерти на Дама Мира Хес.
Таа е добитник на DAAD, како и добитник на O. Stöterau и на фондацијата Оскар и Вера. Таа ја има добиено наградата Ј. Бредли од Универзитетот во Денвер, како и престижната награда Сталер од SUNY во Стони Брук, каде што се стекнала со докторат за изведба на пијано со пијанистот номиниран за Греми, Гилберт Калиш.
Калина Мрмевска е исто така активен уметник и едукатор. Во SUNY Stony Brook има предавано курсеви за додипломски студии и била пијано соработник со напредни студенти во студиото за виолина на Филип Сецер и другите членови на гудачкиот квартет Емерсон. Таа продолжува да биде пијано соработник за музичкиот оддел на Стони Брук, придружувајќи ги докторантите за нивните рецитали. Нејзините ученици победиле на натпревари за солисти и настапувале во Центарот Линколн. Таа е член на жирито на натпревари како што се LIC Soloist, Danube International Concert, Sound Symphony Solo и Yamaha Piano/Breckenridge Concert. Во 2018 година таа станала член на истакнатиот факултет за пијано на Летната академија за пијано Скрјабин, каде што продолжува да предава индивидуални часови и предавања за музичката историја.
Во сезоната 2022/23 Калина Мрмевска ќе биде резидентен уметник на универзитети и колеџи во САД, вклучително и Tennessee Tech, Houston Community College. Таа ќе биде гостин уметник со Chandler Symphony Orchestra и Sound Symphony Orchestra, како и на разни фестивали низ САД и Европа.Влезот на концертот е слободен.